Hvem er vi?

Fjord&Bælt består af en driftsfond med en bestyrelse på 8 medlemmer. Fjord&Bælts ledelse består af direktør Mette Thybo. Det samme er gældende på Naturama i Svendborg, som Fjord&Bælt siden januar 2013 har haft en samarbejdsaftale med.

Du er altid velkommen til at kontakte personalet på Fjord&Bælt med ris, ros, spørgsmål eller kommentarer. Hvis du ikke ved, hvem du skal rette din henvendelse til, så ring til T: +45 65 32 42 00 eller send en mail på M: post@fjord-baelt.dk

Mette

Mette Thybo
Direktør
T 2488 6245 / E mette@fjord-baelt.dk

Jacob

Jakob Højer Kristensen
Chefbiolog og cheftræner
T +45 42 13 15 50 / Mail: jakob@fjord-baelt.dk

Jakob er uddannet biolog fra Odense Universitet og har det overordnede ansvar for Fjord&Bælts hold af marsvin og sæler. Jakob har været fuldtidsansat på Fjord&Bælt siden 2007, men har været tæt tilknyttet Fjord&Bælt siden 1997. Jakob har i den periode arbejdet med formidling og samtidig deltaget i en række forskningsprojekter.

Josefin

Josefin Larsson
Træner
T +45 42 13 15 48 / M josefin@fjord-baelt.dk

Josefin kommer fra Sverige, og har været på Fjord&Bælt siden sommeren 2011, efter hun blev færdig som dyrepasser fra Himmelstalundsgymnasiet. Josefin er ansat på Fjord&Bælt på fuld tid, hvor hun træner og formidler om centrets sæler og marsvin.

Fredrik

Fredrik Johansson
Træner
T +45 42 13 15 49 / M fredrik@fjord-baelt.dk

Fredrik kommer fra Sverige, at har studeret animal science ved Moorpark college i USA. Han har arbejdet med rovfugle i sommeren 2015 og har været på Fjord&Bælt siden maj 2014.

Mathilde Kjølby
Træner
T +45 42 13 15 59 / M mathilde@fjord-baelt.dk

Mathilde er uddannet dyrepasserassistent fra Fyns Laksefisk og har siden 2011 studeret biologi på Syddansk Universitet. Mathilde har i den forbindelse arbejdet med træning af universitetets gråsæler og som formidler på Naturama. I marts 2016 blev hun fastansat dyretræner på Fjord&Bælt.

Tue

Tue Skovgaard Larsen
Biolog og Naturvejleder
Undervisningsansvarlig
T 40 48 90 01 / M tue@fjord-baelt.dk

Tue har været ansat på Fjord&Bælt siden 2001 og har dermed mange års erfaring i at undervise på alle niveauer for børn, unge og ældre i skoletjenesten. Tue er med til at udvikle nye undervisningstiltag for gymnasier, skoler og børnehaver samt ny formidling rettet mod vores gæster - mundtligt og via udstillingerne. Tue er ansvarlig for undervisningen på Fjord&Bælt.

Julie

Julie Møller Madsen
Biolog Naturformidler
T 2488 6235 / M julie@fjord-baelt.dk

Mathilde er uddannet dyrepasserassistent fra Fyns Laksefisk og har siden 2011 studeret biologi på Syddansk Universitet. Mathilde har i den forbindelse arbejdet med træning af universitetets gråsæler og som formidler på Naturama. I marts 2016 blev hun fastansat dyretræner på Fjord&Bælt.

Slava

Slava Ballo
Teknik, akvarier og dykning
T +45 42 13 15 57 / M slava@fjord-baelt.dk

Slava kommer oprindeligt fra Hviderusland og er uddannet geografilærer. Han har siden sin ansættelse på Fjord&Bælt i 2007 været tekniker med ansvar for akvarier og alm. vedligeholdelse. Slava er i 2016 uddannet erhversdykker og står ligeledes for alt dykkerarbejde på stedet.

Pernille

Pernille Møller Rasmussen
Butik og reception
T 42 13 15 46 / M pernillem@fjord-baelt.dk

Fjord&Bælt iskiosk v/ Hans Kaas

Mail: kertemindeminigolf@gmail.com

Anne

Anne Breum Esmann
Økonomi
T +45 42 13 15 40 / M anne@fjord-baelt.dk

Anne er ansvarlig for varetagelsen af Fjord&Bælts regnskab, budget samt lønudbetaling. Anne er startet på Fjord&Bælt i oktober 2012.

Christina

Susanne Rasmussen
PA- og Eventchef
T +45 24 88 62 80 / M sanne@naturama.dk

Christina er ansvarlig for Fjord&Bælts markedsføring, PR & kundeservice. Christina er uddannet serviceøkonom med speciale i turisme. Christina er startet på Fjord&Bælt i 2005.

Christina Kroer Skov
Marketingkoordinator
T +45 42 13 15 43 / M christina@fjord-baelt.dk

Louise

Louise Schou
Booking Fjord&Bælt & Naturama
T 24 88 62 06 / M post@fjord-baelt.dk